×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد


به گزارش پایگاه خبری پژواک لرستان/ نایب رئیس اول مجلس در جلسه صبح امروز ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: قرار بر این شد تا یکسری پروتکل‌ها تهیه شود و سفرها در قالب تورها انجام بگیرد و یا اگر قرار است به‌صورت شخصی سفری انجام شود مقصد معین شود.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح امروز(شنبه) ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طبق گزارش‌های ارائه در این جلسه پیرامون وضعیت ایران در زمینه مقابله با کرونا نسبت به سایر کشورهای جهان، وضعیت ایران نسبت به سایر کشورهای جهان نسبتاً بهتر است.
 وی در مورد سفرها در ایام تعطیلات و نوروز نیز گفت: قرار بر این شد تا یکسری پروتکل‌ها تهیه شود و سفرها در قالب تورها انجام بگیرد و یا اگر قرار است به‌صورت شخصی سفری انجام شود مقصد معین شود.
در ایام عید نوروز سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است
عضو ستاد مقابله با کرونا تصریح کرد: در ایام عید نوروز سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است و تنها در مناطق زرد و آبی، آن‌هم به‌شرط دادن تست کرونا، سفر امکان‌پذیر است و اگر تست فردی مثبت باشد از سفر کردن آن شخص جلوگیری شود و ترددها نیز یک ساعت کاهش یابد.
وی به ساماندهی دست‌فروش‌ها اشاره کرد و گفت: زندگی دست‌فروش‌ها به‌صورت روزانه تأمین می‌شود. در کشورهایی مانند تایلند توانسته‌اند این موضوع را مدیریت کنند و برای دست‌فروش‌های خود برنامه خاصی را فراهم کرده‌اند و محیط خاصی را مشخص کردند و دست‌فروش‌ها کار خود را انجام می‌دهند. در این جلسه سعی شد تا وضعیت دست‌فروش‌ها موردبررسی قرار بگیرد.
ایرانیان مقیم اروپا در حال بازگشت به ایران
قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه تعداد زیادی از ایرانیان مقیم اروپا در حال بازگشت به ایران هستند و درخواست دارند به‌سرعت خود را به ایران برسانند و از آن محیط خارج شوند، تصریح کرد: تعداد زیادی از ایرانیان خارج از کشور به‌خصوص کسانی که در اروپا هستند برای بازگشت به ایران فشار می‌آورند؛ اما با وجود رایج بودن ویروس انگلیسی کرونا در اروپا این موضوع در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا موردبحث و بررسی قرار گرفت. ازیک‌طرف این افراد هم‌وطنان ما هستند و علاقه‌مند به بازگشت به کشور خود هستند و ما باید شرایط را برای آن‌ها فراهم کنیم و از طرفی از یک منطقه بسیار آلوده می‌آیند.
وی افزود: قرار بر این شد با شرایط ویژه و تعهدات ویژه‌ای اجازه ورود به این هم‌وطنان داده شود. ما به تست‌هایی که این افراد در کشور مبدأ داشته‌اند، اعتماد نمی‌کنیم و خودمان در ایران تست انجام دهیم و ۲۴ ساعت در قرنطینه خواهند ماند. کسانی که تستشان منفی است اجازه رفتن به خانه دارند ولی بااین‌حال نمی‌توانند خانه خود را ترک کنند و کسانی هم که مثبت هستند باید به‌طور مستقیم به محل‌های قرنطینه منتقل شوند تا باعث ورود و انتشار ویروس انگلیسی در کشور نشوند.
اصرار وزارت بهداشت مبنی بر دریافت مجوز از ستاد ملی مقابله با کرونا
نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصرار وزارت بهداشت مبنی بر دریافت مجوز از ستاد ملی مقابله با کرونا برای واردات واکسن و یا تولید در داخل تصریح کرد: وزارت بهداشت معتقد است مراحل تست استاندارد واکسن در هیچ جای دنیا انجام نشده و حتی بعضی‌ها مراحل بررسی را هم ادغام کردند و بعد سریعاً به فاز انسانی رسیدند. عوارض واکسن را کسی حاضر نیست بپذیرد و تمام سازندگان واکسن معتقد هستند تا واکسن فاز چهارم انسانی را طی نکند ولی ما حاضر نیستیم اجازه دهیم تا تزریق شود، زیرا عواقبش را نمی‌پذیرند.
وی اظهار کرد: وزارت بهداشت معتقد است با این شرایط نمی‌توانیم واکسن وارد کنیم، چون فاز چهار، سه تا پنج سال طول می‌کشد و نمی‌توان در این شرایط واکسن‌های تولیدی یا وارداتی را ضمانت کرد. در دنیا مجوز اولیه‌ای تحت عنوان «مجوز استفاده اضطراری» برای استفاده از واکسن ایجادشده است. فایزر هم بر همان اساس اجازه تزریق دارد. اصرار وزارت بهداشت بر این بود که ما این مجوز را مبنا قرار دهیم هم برای واکسن خودمان و هم برای واکسن‌های وارداتی وگرنه نمی‌تواند مسئولیت را بپذیرد.
قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه در شرایط اضطرار طبیعتاً استانداردها و شاخص‌ها متفاوت می‌شوند، تأکید کرد: وزارت بهداشت باید مسئولیت این موضوع را بپذیرد و نمی‌شود مسئولیت ذاتی وزارتخانه تخصصی مانند وزارت بهداشت را از یک جمع تخصصی گرفت. در این جلسه در نهایت قرار شد ما از وزارت بهداشت در مورد اقداماتی که انجام می‌دهد حمایت کنیم.رکنا/Mr

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false