×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۱ اسفند - ۱۴۰۲  
true
true
ماسورِ مظلوم

کشورهای توسعه یافته در مقابله با بزهکاریها و آسیب های اجتماعی تنها به مجازات بزهکار اکتفا نمی کنند، آن ها با آسیب شناسی سعی در جلوگیری از رشد و تسری آسیب ها و ریشه کنی آن ها دارند.

چندی است فضای استان تحت تاثیر خبرهای ناشی از آسیب های اجتماعی نظیر قتل ، سرقت ،نزاع های طایفه ای و… قرار دارد، گاه خبر قتل در سلسله ،گاه تیراندازی در ازنا ، سرقت از طلافروشی در کوهدشت و… که همگی نشان از رشد بزهکاریها در استان دارند ،در این میان نام یک محله بیشتر از سایر‌ نقاط تکرار شده است محله ماسور

ماسور یکی از بزرگترین محله های استان لرستان با جمعیتی غالب بر ۳۰ هزار نفر به عنوان ورودی اصلی شهر خرم آباد در مسیر مواصلاتی جنوب است ،محله ای که مجاورت آن در کنار تپه باستانی ماسور نشان از قدمت تاریخی آن دارد.

محله ای که در طول تاریخش مردان و زنان بزرگ بسیاری را به لرستان و ایران معرفی نموده از بزرگان ایلیاتی ، مبارزان انقلابی ، فرهیختگان علمی و فرهنگی ، قهرمانان ورزشی و.. که اگر بخواهیم نامی از آن ها ببریم باید دفترهای بسیاری را از نامشان پر کنیم.

اما آن چه امروز ما در ماسور شاهد آن هستیم ناشی از همان آسیب های اجتماعی است که هیچ گاه ریشه یابی نشده و گامی برای حل آن ها برداشته نشده است .

اگر از بیکاری ، گرانی ،تورم و…. که همه نقاط استان با آن درگیرند بگذریم ماسور با جمعیت بالغ بر ۳۰ هزار نفریش همچنان از کمترین زیرساخت های شهری بی بهره است و نهایت لطف مسئولین در حقش میشود یک پروژه آب و فاضلاب نیمه تمام و کوچه هایی که شاید یک در میان آسفالت شوند.

نگاه های تبعیض آمیز در طول سالیان گذشته سبب شده سرانه فرهنگی ، ورزشی این محله تقریبا برابر با صفر باشد .

محله ای که جز مهاجرپذیرترین محله های استان است حتی از داشتن یک پاسگاه انتظامی محروم است.

نهادهای فرهنگی‌ و اجتماعی کدام وظیفه خود را برای پیشگیری‌ و یا حل و فصل ماجراهایی چون درگیری طایفه ای انجام داده است؟

گفتنی ها در مورد کارهای نکرده در ماسور بسیار است آنچه ما امروز در ماسور شاهدیم ریشه هایش در کارهای نکرده ای است که بارها گفته شده و گامی برای حل آنها برداشته نشده است .

ماسور محله ای مظلوم است ، مظلومیتی که تنها از سوی مسئولین نمیباشد ماسور در میان کنشگران و رسانه ها هم مظلوم است آنان که قرار است بدون کمترین چشم داشتی یار و یاور مردم باشند ،همانان که خداوند به قلمشان سوگند یاد نموده است.

کنشگران و رسانه ها دو وظیفه مهم در مورد ماسور بر عهده دارند که تا کنون به خوبی انجام نشده است:

اول در کنار نشر خبرهای ماسور به ریشه یابی مشکلات این محله بزرگ و معرفی آن ها برای حل آنها پرداخته شود

انتظار می رود از میان صدها کنشگر و خبرنگار توانمند، کانال های خبری و سایت ها و روزنامه های محلی هریک تنها یک مشکل و تنها یک روز سال را به ریشه یابی یک مشکل از محله ماسور و بازنشر اثرات مخربی که می تواند بر کل شهر و استان داشته باشد بپردازند تا دِین خود را به این مردم ادا کنند

دوم آنکه در کنار وقایع دلخراش نباید از این نکته غافل شد که ماسور همچنان پر از زیبایی و اقدامات نیک است‌‌.نمونه آنکه حرکت بزرگ جوانان این محله در روز عید غدیر که با کمترین امکانات برنامه ای عظیم فرهنگی و اجتماعی برگزار نمودند که در سطح استان کم نظیر بوده اما آنچنان که باید دیده نشد.

ماسور مظلوم است و همه ما باید با گامهایی هرچند کوچک دینمان را به ماسور و مردمان شریف این محله تاریخی ادا کنیم./سامان دریکوند
/دیوار شیشه ای

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false