×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارسبه گزارش پایگاه خبری پژواک لرستان/ مسئول آموزش سازمان نظام پرستاری گفت: جاذبه‌های کشور مقصد و عدم رسیدگی به مطالبات پرستاران در کشور مبدا، اصلی‌ترین دلایل مهاجرت این قشر است.

رازانی، مسئول آموزش سازمان نظام پرستاری در مورد افزایش مهاجرت پرستاران اظهار کرد: با همه گیری کرونا در ۲ سال گذشته حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد پرستاران به کرونا مبتلا شده اند و بسیاری از آن‌ها هنوز هم دچار آسیب های ناشی از ابتلا هستند.

او افزود: در این دوران فشار‌های روحی روانی زیادی به آنها وارد شده است؛ به طور کلی در شرایطی کار می‌کنند که هرکسی حاضر نیست در آن شرایط کار کند.

رازانی ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین کار‌هایی که دولت طی این دوسال باید انجام می‌داد، ایجاد انگیزه و قدردانی از پرستاران بود که دیده نشد. چیزی که متضمن سلامت یک جامعه است، ارائه خدمات سلامت در آن جامعه است که بخش مهم و بزرگی از این خدمات توسط پزشکان و به ویژه پرستاران صورت می‌گیرد.

او تصریح کرد: برخی از کشور‌های اروپایی و حاشیه خلیج فارس از نیروی کارآزموده پرستاری به میزان کافی برخوردار نبودند، به همین دلیل در این دوران شرایط را به گونه‌ای تسهیل کردند تا پرستاران از سایر کشور‌ها بتوانند به راحتی به آن کشور‌ها مهاجرت کنند. در کنار تسهیل شرایط، انگیزه‌های بسیار قوی نیز ایجاد کردند و قوانین پیچیده مهاجرت را آسان‌تر کردند تا پرستاران مشکلی برای مسئله مهاجرت نداشته باشد.

مسئول آموزش سازمان نظام پرستاری ادامه داد: علاوه بر مشکلات کمبود پرستار که در نظام سلامت با آن مواجه هستیم، با استاندارد‌های جهانی نیز، فاصله زیادی داریم. مهاجرت پرستاران می‌تواند آسیب مضاعفی را از نظر کمبود نیروی پرستار و ارائه خدمات سلامت در حد استاندارد به وجود بیاورد.

رازانی در مورد دلایل مهاجرت پرستاران گفت: در سال‌های گذشته دولتمردان ما در حوزه بهداشت قوانینی را به منظور تسهیلاتی ویژه برای پرستاران در نظر گرفتند تا بتوانند ایجاد انگیزه‌ای برای پرستاران داشته باشند تا پرستار با شوق بیشتری به خدمت خودش ادامه دهد، اما این قوانین صرفاً روی کاغذ باقی ماند مانند قانون تعرفه گذاری که سالهاست سازمان نظام پرستاری با جدیت تمام در حال پیگیری است، ولی عملا اتفاق مثبتی نمی‌افتد.

سیستم حمایتی مناسبی از پرستاران وجود ندارد

او  بیان کرد: به طور کلی سیستم حمایتی مناسبی از پرستاران وجود ندارد و انگیزه و امیدی در پرستاران نیست، اما نقطه مقابل این مسئله در کشور‌های اروپایی و حاشیه خلیج فارس وجود دارد. طی سالیان گذشته این کشور‌ها در راستای ایجاد انگیزه برای پرستاران کشور‌های دیگر در تلاشند تا با جذب پرستاران مهاجر از کشور‌های دیگر، فقدان نیروی پرستار را به بهترین شکل جبران کنند. نتیجه این ایجاد انگیزه، افزایش مهاجرت پرستاران  بوده که طی این دوسال، مهاجرت بسیار بیشتر از قبل شده است.

رازانی گفت: مهمترین راهکار برای جلوگیری از مهاجرت پرستاران ایجاد انگیزه و توجه به مطالبات جامعه پرستاری است، برای مثال یکی از مهمترین کار‌هایی که باید به آن توجه شود، مسئله تبدیل وضعیت پرستاران است. این در شرایطی است که نیرو‌های طرحی، شرکتی، قراردادی و ۸۹ روزه در انتظار استخدام به سر می‌برند و در مقابل دولتمردان قول تسهیل شرایط استخدام را داده‌اند تا نیرو‌ها از بلاتکلیفی در بیایند، ولی تاکنون هیچ اتفاق مثبتی انجام نشده است.

مسئول آموزش سازمان نظام پرستاری یادآوری کرد: استخدام پرستاران بر اساس استاندارد‌ها نیز یکی از مواردی است که در صورت عملی شدن می‌تواند به صورت قابل ملاحظه‌ای از مهاجرت پرستاران پیشگیری کند یا در بحث تعرفه‌گذاری که در آن پرستاران به میزان خدماتی که ارائه می‌دهند و زحمت و رنجی که متحمل می‌شوند انتظار دریافت یک عایدی درخور و شایسته را از دولت دارند و سالهاست منتظر تصویب صد در صدی مسئله تعرفه‌گذاری هستند.Mr

false
true
false
false
  1. ناشناس

    با سلام متاسف شدم قلبم جریحه دار شد ازاینکه گروهی از عزیزان صنف مقدس و شریف پرستاران عزیز این دیار جهت ادامه خدمت و زندگی بهتر باید جلای وطن کنند و جوانی عمرشان در دیار غربت خدمت کنند.پرستاران درکشور ما که البته در استان لرستان موردحمایت مدیران کل و مسولین نبوده و نیستند. کاراته شان را باید با تجمع اعتراضی درخواست کنند.چرا؟ اگثر مدیران واحدهای علوم پزشکی از همه امکانات مادی و غیره برخوردارند.مدبر کلهای محترم علوم پزشکی وقتی جابجا و عوض میشوند میگویند نیروی مازاد داریم!!!اما درهمین مرکز استان(علوم پزشکی)آقایی که قبلا در یک نهاد خاص خدمت میکرده و بازنشسته شده تعداد زیادی از نزدیکانش را با اعمال نفوذ و ذکر نام نهاد خاصی که درآن خدمت میکرده به کار گمارده که در دوران مدیریت قبلی علوم پزشکی (دکترساکی) صورت گرفته.. خدمات ارزنده پرستاران بویژه در این دوران کرونا قابل ستایش و تقدیر است که با کلمات امکان نیست بعنوان خبرنگاری قدیمی و حساس به اینگونه مسائل به عینه دیدم و میبینم که کادر درمان جهت خدمت به بیماران(بعنوان نمونه آنجا که تست از بینی وگلو انجام میدن) از امکاناتی همچون لباس و تجهیزات کافی و مناسب برخوردار نیستند.چن ماه گذشته خودم آخرین نفر مراجع بودم پس از اتمام کار ان عزیزان که لباس عوض میکردند لباس زیرین و بدنشان خیس عرق بود که میبایست همانجا دوشی بگیرند و به خانه شان برون که وجود نداشت(مرکز بهداشت بین خ رازی و ناصرخسرو)که الان شماره و نام آن مرکز را بخاطر ندارم جناب آقای دکتر نیکبخت وظیفه کیست که به داد این قشر خدمتگزار و شریف که سلامت جامعه را بعهده دارند برسد؟؟ در سیمای مرکز استان بارهابارها وبارها ظاهر شدیدو دلسوزانه رعایت نکات و دستورالعمل ها و پروتکل و بخصوص عدم شرکت مردم در مراسمات تجمعی عروسی خاکسپاری و….را داده اید که نمونه اش را در دیگر استانها ندیدم. حال از قشر و کادر درمان حمایت بفرمائید تا در کشور و دیار خودشان خدمت کنند. برای اثبات گفته هایم هرزمان‌در خدمتم . والسلام.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false