×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۲  
true
true
نحوه محاسبه افت قیمت خودرو دست دوم

به جرأت می‌توان گفت در کشورهایی که خودرو از ارزش پولی بالایی برخوردار است، همیشه برای خودروهای دست‌دوم نیز مشتری به میزان کافی در بازار وجود دارد؛ اما مسئله اینجاست که هر خودرو پس از چند سال استفاده، به چه قیمتی و چند درصد از قیمت نو و صفر فروخته خواهد شد.
محاسبه قیمت خودرو پس از چندین سال مسئله بسیار پیچیده و تخصصی است. همچنین درصورتی‌که خودرو دارای آسیب‌های جدی مانند مشکلات فنی و یا تصادفات باشد مسئله کاملاً متفاوت خواهد بود.
در ادامه به مهمترین عوامل موثر در افت قیمت خودرو اشاره خواهیم کرد:

1- مدل خودرو
همزمان با افزایش عمر خودرو میزان افت قیمت هم افزایش می یابد اما این میزان افت برای همه سالها یکسان نیست :
• سال اول: ۱۲ درصد
• سال دوم: ۱۸ درصد
• سال سوم: ۲۱ درصد
همان‌طور که می‌بینید میزان افزایش افت خودرو در سال‌های مختلف رو به کاهش خواهد بود.

2- میزان کارکرد خودرو
کارکرد استاندارد هر خودروبرای هرسال را می‌توان در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر در نظر گرفت. درصورتی‌که یک خودرو کارکردی کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر در سال داشته باشد این خودرو را می‌توان خودروی کم‌کار دانست و درصورتی‌که کارکرد بیش از ۳۰ هزار کیلومتر باشد یک خودروی پرکار محسوب شده و افت قیمت خودرو بسیار شدیدتر خواهد بود.

3- میزان اعتبار بیمه و تخفیف آن
مهلت اعتبار بیمه خودروبرای خریداران یکی از مسائلی است که دارای اهمیت بسیار زیادی است. درصورتی‌که خودرو فاقد بیمه‌نامه معتبر باشد معمولاً به مبلغ بیمه جدید از قیمت آن کسر خواهد شد. البته که مسئله میزان تخفیف بیمه نیز در افت قیمت تاثیر بسزایی خواهد داشت.

4- رنگ‌شدگی قطعات خودرو
قطعات مختلف خودرو درصورتی‌که دارای رنگ‌شدگی باشند از قیمت خودرو کسر خواهد شد. بعضی از قطعات در خودرو دارای اهمیت بیشتری هستند و افت قیمت ناشی از آنها بیشتر از سایر قطعات است.
برای اطلاع دقیق‌تر به لیست زیر توجه کنید :
-رنگ‌شدگی گلگیر: ۲ الی ۳ درصد
-رنگ‌شدگی درب: ۳ الی ۴ درصد
-رنگ‌شدگی صندوق: ۳٫۵ الی ۴٫۵ درصد
-رنگ‌شدگی کاپوت: ۴ الی ۵ درصد
لازم به‌ذکر است هر تعویضی، به‌طور میانگین یک درصد بیشتر از افت قیمت رنگ‌شدگی، از قیمت خودرو می‌اندازد.

5- تصادف سنگین
در محاسبه افت قیمت خودرو به‌طورمعمول تصادف سنگین باعث خواهد شد خودرو دارای افت شدیدتری گردد. برای مثال تصادف‌هایی که باعث می‌شود بخش اعظمی از خودرو دچار رنگ‌شدگی شود و یا شاسی خودرو دچار ضرب‌دیدگی بشود می‌تواند افت قیمت بسیار زیادی را برای خودرو ایجاد نماید.

6- آپشن‌های خودرو
آپشن‌هایی که بر روی سیستم خودرو به‌صورت پیش‌فرض و در کارخانه نصب‌شده‌اند هم در قیمت خودرو موثر هستند اما باید سالم باشند و در صورت ایراد در کارکرد هریک از آپشن ها قیمت خودرو افت خواهد داشت. همچنین آپشن های اضافه‌ای که توسط دارنده خودروبر روی خودرو نصب می شود باعث افزایش قیمت خودرو می شود.
مواردی که به آن اشاره شد مهمترین عوامل در تعیین قیمت خودرو بودند اما همه موارد نیستند. به عنوان مثال رنگ بدنه خودرو هم بر قیمت خودرو تاثیرگذار است و در اغلب موارد رنگ سفید بالاترین قیمت را در بین رنگهای مختلف خودرو داراست؛اگرچه استثنا هم وجود دارد. بنابراین محاسبه دقیق افت قیمت خودرو دست دوم، امری آسان نیست و باید این کار را به کاردان سپرد تا با ضرر میلیونی روبه‌رو نشوید.

محاسبه قیمت دقیق خودرو دست دوم با ابزار قیمت همراه مکانیک
ابزار محاسبه قیمت خودرو دست دوم همراه مکانیک چندسالی است که به مرجعی برای تعیین قیمت خودرو کارکرده تبدیل شده است. این ابزار چند تمایز ویژه نسبت به سایر سایت‌های ارائه‌دهنده قیمت خودرو دارد:
-ارائه قیمت خودرو به تفکیک تمام تیپ‌ها
-ارائه قیمت برمبنای معاملات بازار
-تاثیر فاکتورهای موثر در قیمت خودرو
اپلیکیشن قیمت همراه مکانیک

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false