×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
کشف یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهان در زاگرس

دکتر سید حامد موسوی ثابت عضو هیأت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان طی تحقیقی دو ساله با همکاری دکتر صابر وطن‌دوست عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل، پروفسور ماتیاس گیگر و پروفسور یورگ فریهوف از محققین برجسته آلمانی، ضمن گزارش یک زیستگاه جدید برای ماهیان کور ایرانی، با انتشار نتایج ژنتیکی بر ماهیان مورد مطالعه، وجود یک سفره آب زیرزمینی عظیم در زیر رشته کوه‌های زاگرس را اثبات نمودند.


این سفره آب زیرزمینی با طول شناخته‌شده حدود حداقل ۳۱ کیلومتر و حداکثر ۱۶۲ کیلومتر (در خط مستقیم – که احتمالاً چندین برابر این فاصله در حالت واقع می‌باشد) بزرگ‌ترین زیستگاه زیرزمینی شناخته‌شده ماهیان در جهان می‌باشد.

همچنین این زیستگاه اولین زیستگاه در جهان با سه گونه ماهی کور است و تنها یک زیستگاه غیر از آن در کشور چین با این تنوع و غنای گونه‌ای تاکنون شناخته شده است.  

دکتر موسوی ثابت تاکید نمود تا امروز در ایران چهار گونه ماهی کور غارزی شناسایی شده‌اند که منحصر به کشورمان هستند و در هیچ نقطه دیگر دنیا وجود ندارند.

تحقیقات یک دهه اخیر این محقق ماهی شناس دانشگاه گیلان در منطقه غرب کشور و در منابع آبی حوضه زاگرس منتج به کشف دو گونه از چهار گونه مذکور شده است و دو گونه دیگر توسط محققین خارجی در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی کشف و توصیف شده بودند.

با عنایت به اهمیت بالای این نوع ماهیان، به نظر می‌رسد این گونه‌ها بایستی در اولویت حفاظتی سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار بگیرند و نقشه راه حفاظت تنوع گونه‌ای کشور بر این اساس اصلاح گردد.

 نتایج این تحقیق بین‌المللی در شماره اخیر مجله ماهی‌شناسی کاربردی (Journal of Applied Ichthyology) در کشور آلمان منتشر شده است.

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false