×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۴ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
یک پرستار برای ۲۵ بیمار


به گزارش پایگاه خبری پژواک لرستان/«کمبود پرستار» و فاصله زیاد کشورمان با آمار، ارقام و استانداردهای جهانی حوزه پرستاری، موضوع جدیدی نیست اما از لابه‌لای همین موضوع قدیمی، خبری دو روز قبل و مرتبط با پیک پنجم کرونا منتشر شد که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذر کرد: «از برخی استان‌ها و شهرستان‌ها گزارش‌هایی به دستمان می‌رسد که ۲۵ بیمار را یک پرستار مدیریت می‌کند». 
این خبر را عزیزی معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری اعلام کرد به علاوه این را هم گفت که «در همین تهران در برخی بخش‌ها ۱۵ بیمار بدحال توسط یک پرستار رسیدگی می‌شدند و این فاجعه است». البته برای اطمینان بیشتر از این گفته، با محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستاری ایران  نیز موضوع را درمیان می‌گذاریم که وی نیز این آمار را تایید می کند.

آیا این فاجعه نیست؟
آیا این موضوع یک فاجعه در حوزه بهداشت و درمان محسوب نمی‌شود؟ اگر جان انسان‌ها و سلامتشان در گرو داشتن شرایط استاندارد یا دست‌کم نزدیک به استاندارد است، پس وضعیتی که بخش‌هایی از بهداشت و درمان ما، همچون همین موضوع تنها یک پرستار برای ۲۵ بیمار، گرفتار آن است، نامش چیست؟ شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستاری ایران آمار دیگری را نیز به ما گوشزد می‌کند که خجالت‌آور است: وضعیت استاندارد جهانی ۴پرستار به ازای یک تخت است. آن‌چه وزارت بهداشت در کشور در نظر گرفته ،پایین‌ترین حد استاندارد است یعنی ۵/۲پرستار به ازای هر تخت. اما همین هم رعایت نمی‌شود و هم‌اکنون متوسط کشوری ۹دهم درصد است. حالا خود حدیث مفصل بخوانید از ۹دهم درصد ما و آن رقم استاندارد جهانی.

 
در هر هزار نفر ، بلژیک ۱۱ و ایران ۱٫۵ پرستار
اما بد نیست به دسته‌بندی دیگری از آمار و استانداردسنجی هم توجه کنیم که البته در این هم وضعیت پرستاری در ایران بسیار ناخوش است. دبیرکل خانه پرستاری ایران به ما 
می گوید: جهان پیشرفته استانداردسنجی‌ها را بر اساس پرستار به نسبت جمعیت می‌سنجد. دلیل این موضوع نیز این است که داشتن تعداد بالای «تخت بیمارستانی» اساسا هنر نیست چون وقتی تخت زیاد دارید یعنی بیمار هم زیاد دارید. از این رو پرستار را در یک نسبت‌بندی عاقلانه بهتر است که به نسبت تعداد جمعیت بسنجیم. در این وضعیت ۳سطح دسته‌بندی داریم. سطح پایین که در هر هزار نفر ۳ پرستار، سطح متوسط که در هر هزار نفر ۵تا۶ پرستار و سطح توسعه یافته که در هر هزار نفر ۹تا۱۰ پرستار پیش‌بینی کرده است که کشوری مثل بلژیک اکنون ۱۱پرستار در هر هزار نفر برای خود اجرا کرده است. حالا وضعیت کشور ما طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۷ یعنی حدود ۴ سال قبل در هر هزار نفر۱٫۵ پرستار بوده است ضمن این که سالانه حدود ۲تا ۳ هزار نفر نیز بازنشسته و از سیستم خارج می شوند.

بالاترین جان‌باختگان پرستاری در جهان
شریفی مقدم از این آمار و ارقام و وضعیت بغرنج پرستاری در کشور به یک شاهد مثال اشاره می‌کند: «نتیجه همین بی‌توجهی‌ها و بی‌کفایتی‌ها در حوزه پرستاری و درمان این
 می شود که جامعه پرستاری و پیراپزشکی در دوره کرونا ۱۴۰ شهید تقدیم کرده است که در مقایسه با آمار جهانی در شمار کشورهایی هستیم که دارای بیشترین آمار تعداد پرستاران جان‌باخته در کرونا هستیم.»
برای بررسی بیشتر موضوع به سراغ وضعیت دیگر کشورها هم می‌رویم.اتحادیه پرستاران مراقبت‌های ویژه انگلستان (UKCCNA) می‌گوید:  «استاندارد برای پرستاران بخش‌های مراقبت‌های ویژه کرونا وجود یک پرستار مراقبت ویژه  برای هر بیمار بدحال است.» حال اگر شرایط خودمان را در بخشنامه پیک پنجم بررسی کنیم این عددها به چشم می خورد:

  • یک پرستار برای ۳بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه
  • یک پرستار برای ۶-۵ بیمار در بخش بیماران کرونا

پرستار و ۳ بیمار بدحال کرونا
شرایط استاندارد برای یک بیمار بدحال یک پرستار تعریف می‌کند. حالا اگر قرار باشد یک پرستار به ۳ بیمار بدحال رسیدگی کند، چه می شود؟ این سوال را از یک پرستار بخش مراقبت‌های ویژه کرونا می‌پرسم که می گوید: «خودتان تصور کنید چگونه می توان به ۳بیمار بدحال با میزان تنفس پایین به اندازه لازم رسیدگی کرد، شک نکنید که در شرایط غیر استاندارد این بیمار است که آسیب می بیند…»Mr

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false