×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲  
true
true
رسیدن قیمت پراید به ۹۰ میلیون تومان واقعیت دارد؟پایگاه خبری پژواک لرستان به نقل ازخبرآنلاین/ بازار خودرو هر روز با افزایش قیمت‌ها و رکوردشکنی مواجه می‌شود. در شرایطی که به نظر هم نمی‌رسد این افزایش قیمت‌های اخیر چندان با استقبال مشتریان مواجه شود و بازار در رونق خرید و فروش باشد. این میان بررسی قیمت پراید در بازارها نشان می‌دهد که اکنون فروشندگان قیمت آن را به ۹۰ میلیون تومان افزایش دادند ولی به نظر می‌رسد خرید و فروش واقعی اغلب با ۸۰ میلیون تومان صورت می‌گیرد.

از آن سه ماه گذشته با وجود همه هشدارها و تلاش ها نه تنها روند افزایشی قیمت خودرو متوقف نشد بلکه رکوردهای تازه ای در این بازار به جا مانده است و حالا با رسیدن پراید به محدوده ۹۰ میلیون بازار خودرو در شوکی تازه به سر می برد. کافی است سایت‌های خرید و فروش آنلاین مورد رصد قرار گیرد تا میزان افزایش قیمت‌ها بر حجم نگرانی بیافزاید. براساس آن‌چه در سایت‌های فروش آنلاین دیده می‌شود دیگر پراید را نمی‌توان ارزان‌تر از ۸۴ میلیون تومان پیدا کرد. این میان معلوم نیست چقدر قیمت فوق با استقبال خریداران مواجه می‌شود.

بسیاری از فعالان بازار می‌گویند افسار بازار اکنون نه در دست تولیدکنندگان بلکه در دست کسانی است که خودروها را در پارکینگ‌های خود نگه داشته‌اند و هر گاه که امکانی بیابند با افزایش قیمت در بازار حاضر به فروش می‌شوند. در همین رابطه به یکی از فروشندگان خودروی صفر پراید ۱۱۱ که در یکی از سایت‌های آنلاین آگهی گذاشته بود تماس گرفته شد. پس از کمی صحبت مشخص شد که آگهی‌دهنده خود از فروشندگان فعال در بازار است.

خودرو پراید ‍۱۱۱ صفر تولید سال ۹۹ در حالی ۹۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود که براساس گفته‌های فروشنده حاضر هستند آن را با پرداخت نیمی از قیمت به شکل اقساطی هم واگذار کنند. براین اساس اگر نیمی از پول خودرو یک جا پرداخت شود، مابقی آن نیز به شکل ماهانه سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تا دو سال باید پرداخت شود.

فروشنده این خودرو در مقابل اینکه پراید واقعا با این قیمت خریداری هم دارد گفت: قیمت‌ها فعلا همین اندازه است. گرچه به اندازه‌ای فروش کم شده است اما در هر حال کسی که بخواهد پراید داشته باشد اکنون باید با همین قیمت‌ها اقدام به خرید کند.

فروشنده تمایلی به بحث بیشتر نداشت و تاکید داشت که اوضاع بازار فعلا همین است و برای این مساله کار چندانی نمی‌توان انجام داد. البته او نیز قبول داشت که قیمت ۸۰ و ۹۰ میلیونی چندان تمایلی برای خریداران باقی نگذاشته است.

در آگهی بعدی قیمت پراید صفر که تولید شده آخر سال ۹۸ است ۸۴ میلیون تومان اعلام شده است. فروش این خودرو نیز به شکل اقساط امکان‌پذیر است و آن طور که فروشنده می‌گفت برای فروش آن هم باید نیمی از مبلغ در ابتدا پرداخت شود و مابقی آن هم به شکل قسط ماهانه.

فروشنده می‌گوید: از زمانی که آگهی به سایت‌های فروش داده‌ام (از صبح ‍۱۷ اردیبهشت) چندباری بیشتر تلفن زنگ نخورده و اغلب هم با شنیدن قیمت از من پرسیده‌اند که تخفیف هم می‌دهم یا نه؟ وقتی متوجه می‌شدند که چندان به تخفیف قیمت تمایلی ندارم قطع می‌کردند و هنوز منتظر هستم تا یک خریدار با من تماس بگیرد.

وی در پاسخ به اینکه مشتریان چقدر به این قیمت‌ها تن می‌دهند، گفت: البته طبیعی است که مشتری از این وضعیت قیمت راضی نباشد ولی باید توجه داشت که فعلا قیمتها این طور است. مساله اساسی این است که تا قیمت‌ها تثبیت نشوند احتمالا بسیاری از افراد تمایل خواهند داشت فعلا دست به خرید نزنند و منتظر بمانند تا اگر دوباره قیمتها کاهش یافتند با قیمتی تعدیل شده خرید کنند.

یکی از فعالان بازار هم که در خیابان شریعتی اقدام به خرید و فروش می‌کند تاکید کرد: هم اکنون در بازار قیمت ۹۰ میلیون تومانی با استقبال مواجه نمی‌شود اما قیمت پراید صفر الان بین ۷۸ تا ۸۰ میلیون تومان است و فروشندگان این قیمت را می‌پذیرند.

او افزود: مساله اصلی این است که دارندگان خودرو از افزایش قیمت‌ها استقبال می‌کنند ولی تبعات تورمی آن بر دوش همه خواهد بود. با این همه سوداگران هم در بازار به دنبال سودجویی خود هستند. به همین دلیل گرچه قیمت ۹۰ میلیون تومانی هنوز جا نیافتاده ولی نرخ ۸۰ میلیون تومانی دیگر با مخالفت چندانی رو به رو نمی‌شوند و اگر این قیمت باشد مشتری که پولی در دست دارد اعتراضی نمی‌کند و ترجیح می‌دهد تا قبل از افزایش بیشتر قیمت‌ها اقدام به خرید کنند.

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false