×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۹ آذر - ۱۴۰۲  
true
true
لرستان کهنه دیاریست که نگاهی نو می طلبد! لرستان استان ظرفیت های دیده نشده: محمود نظری

لرستان جغرافیایی است پر ظرفیت و پر پتانسیل که دختران شقایق پوشش با کمان ابروهای خویش شمشیر اصالت و بودن می زنند و مردان خسته و فرسوده ی این دیار از بی مهری ها در محله ی بدنامی ها به تیر خدنگ نظربازان انتفاع طلب سیاست گرفتار شده اند و ظرفیت های بی بدیل در رقص توهم مدیران نادیده گرفته شده اند و در شدیدترین برف و بوران شمالش، جنوبش بهشتی می گردد که مطبوع ترین و لطیف ترین بارانها روح و جان را صیقل می دهد! چرا از تفرجگاه هایی مثل سراب هنام استفاده نمیگردد؟ چرا از ظرفیتی گردشگری بنام کهمان و تخت شاه استفاده نمی شود؟ چرا استاندار لرستان سرمایه گذاران خارجی و داخلی را برای سرمایه گذاری بر روی مواهب طبیعی، آبشارها و سراب های این استان دعوت نمی کند؟

آیا جایی به بکری و سرسبزی تنگه ی شیرز سراغ دارید؟ آیا جایی به سبزی دره ی حوض موسی بلد هستید؟ تا کی ما باید چوب ندانم کاری ها را بخوریم؟ آیا تفرجگاه بابا حبیب چی از کشورهای اروپایی و شمال خودمان کم دارد؟ تنگه شبیخون و مخملکوه خرم آباد بهشتی است ناب که فراموش شده است! بقچه ی شجاع الدین خورشید و تفریح گاهی بنام شهنشاه یا گوشه چی از بهشت وعده داده شده کم دارد؟ تنگه چمشک و شوراب که قصه ی نادیده انگاری ظرفیت ها و مواهب این استان مظلوم را یدک می کشد! سراب گاماسیاب در کوه گرین ظرفیتی است فراموش شده که کراوات زیبای پروردگار به گردن این سراب و منطقه انداخته شده و هر گردشگری محسور زیبایی ها و سردی آب این سراب می گردد!

چرا فرماندار دلفان و استانداری لرستان ظرفیتی اینگونه بزرگ را رها کرده اند؟


نادیده انگاری های مواهب طبیعی و اکولوژیک لرستان خود مثنوی هفتاد منی است که بخش توریسم و اکوتوریسمش فعال نگردیده و مسئولی دلسوز و توانا بر بالای سر خویش ندیده است! آبشار کاکارضا یکی از ظرفیت های دیدنی و بزرگ لرستان است که ظرفیت بسیار بزرگی برای جذب صنعت توریسم دارد و معلوم نیست چرا تجهیز نمی گردد؟
چرا از این ظرفیت بهره برداری نمی گردد و استانداری و گردشگری با دادن تسهیلات به چندین نفر بصورت تعاونی زمینه ی احیاء و کار بر این ظرفیت را استارت نمی زند؟ آبشار آب سفید ظرفیتی پربازده و فراموش شده است که دهلیز دل را بروی طبیعت دوستان می گستراند و همچون طاوس مشغول دلربایی برای عاشقانش می گردد!
آبشار نوژیان همسایه ی خوش ذوق شعر شاعران در تار کمانچه هاست و هرگاه شاعری بخواهند بوی آشفته و خوی کرده و لب مست یار را تخیل کند و ویترین زیبایی های پروردگار در قاب تصویرها بیآراید آبشار نوژیان را مثال می زند!

چرای این ظرفیت های مغفول مانده پشت ویترین نادیده انگاری ها خود حکایتی است که فرشتگان‌ زیبا را دچار حیرت کرده و چشم مسئولان را نابینای نابینا نموده است!

حریفان ما باید به کدامین سنگ فرش های موهبتی شان اشارت نماید که لرستان که عروس زیبایی های ایران است، خجل از نداشته هایش باشد؟
ظرفیت فصلی دیگر، آبشار چکان است! اما چکان در کمرکش قله ی کوه برای خودش قصه ها دارد و میوه ی رسیده ی وجودش پر از ظرفیت هاست که هنوز جاده اش هموار نگردیده وطنین خروش و تنهایی اش تا قرنها می تواند ادامه داشته باشد! من هم بر مظلومیتش غبطه ها می خورم و می دانم چشم انداز واقعیت و حقیقت تا سالها راهش را هموار نمی کند و طنین الفاظ گوش خراش من هم دردی از تنهائیش دوا نمی کند، پس تا روزگارانی دیگر چکانی نخواهیم شد و این ظرفیت را به دلداده ی مهربانی ها می دهیم و چشمانمان فعلا چکانی نخواهد شد! وارک نامی است پر تلاطم و دیده نشده که دیوار پرستشش هنوز بروی دلها گشوده نگردیده و ما هم در رقص دیده شدنش، عناصر بویایی خویش را از کیفیت وارک رهیده ایم و آبشار وارک را دارای سرنوشتی چون چکان میدانیم! آبشار سرکانه، برنجه و آبشار افرینه را هیچگاه در آئینه ی دیده شدنها نخواهیم دید و شیهه ی اسبان پارسی را زیر پای گردشگران در این جغرافیاها مگر در رویا و خواب ببینیم!

آری خوبان عزیز؛ لرستان کهنه دیاریست که استاندار دردمند و باهوشی می خواهد که ظرفیت های این دیار اهورایی را فریاد بزنند و خورشید قلبش برای این جغرافیا تپیدن بگیرد و مرغ جانش برای مردم مظلوم لرستان به فریاد درآید! آبشار خورشید، برنجه و وارک که فقط نامی هستند و کوچکترین خدماتی به گردشگرانشان نمی دهند و فراموش شده ی فراموش هستند! آبشار آوتاف الشتر که نمودیست از قدرت لایزال پروردگار مهربانی ها و نشانگر عظمت خالقی است که ؛ ان الله جمیل و یحب الجمال برازنده اش می باشد! اما برای اوتاف چه کرده اند؟ چرا شعاع نگاه مسئولین گردشگری و استانداری به این زیبایی ها اینقدر خط خدمتش کوتاه است؟ آبشار غسلگه دلفان که غسلگاه تمام گژی هاست و غسلگه برازنده ی نامش می باشد!

اگر مژگان شکسته ی مسئولین لرستان مماس بر ظرفیت ها و داشته های این استان گردد، بدون شک لرستان عروس طبیعت ایران لقب خواهد گرفت! انتهای پیام

false
true
false
false
  1. robati

    قلمت مانا استاد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false