×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
چهار پیشنهاد برای عبور از ناکجا آباد ارزی


به گزارش پایگاه خبری پژواک لرستان/ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، سیاست‌های غلط و اصرار بر شیوه‌های تنبیهی، کشور را به ناکجاآباد ارزی می‌برد.

محمدرضا نجفی منش با اشاره به اصرار بانک مرکزی بر برخورد قاطع با صادرکنندگان، بیان کرد: صادرکنندگان همانطور که در سال‌های گذشته نشان داده‌اند، تمام تلاش خود را برای بازگشت ارز به کشور به کار بسته و همین مسیر را نیز ادامه داده‌اند اما با این وجود به دلیل مشکلات حاصل از تحریم و شیوع کرونا کار در ماه‌های گذشته دشوارتر از قبل شده است.

وی ادامه داد: صادرکنندگان درخواست کردند، بانک مرکزی با درک شرایط یا به آنها مهلت بیشتری بدهد یا شرایط بازگشت ارز را تسهیل کند که متاسفانه با هیچ یک از آنها موافقت نشد و امروز با شرکت‌هایی مواجهیم که به دلیل چند هزار دلار، کارت بازرگانی‌شان تعلیق شده است. یک شرکت قطعه ساز خودرو که ماشینی را برای تست به یک کشور خارجی فرستاده بود، امروز کارت بازرگانیش تعلیق شده چرا که ارز حاصل از آن را بازنگردانده است، در حالی که خودرو فرستاده شده برای تست اساسا صادرات به حساب نمی آید و قرار نیست درآمدی داشته باشد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پیشنهاداتی که بخش خصوصی به بانک مرکزی برای عبور از مشکلات فعلی ارزی ارائه کرده است، گفت: یکی از پیشنهادات ما ارائه شماره حسابی از سوی بانک مرکزی در کشورهای مقصد بود. مثلا اگر ما به کشورهایی مانند عراق یا افغانستان صادر کرده‌ایم، بانک مرکزی همانجا به ما شماره حساب بدهد و ارز را تحویل بگیرد. چون یکی از اصلی‌ترین معضلات صادرکنندگان این است که از سویی بانک‌ها و صرافی‌ها با ایران کار نمی‌کنند و از سوی دیگر ریسک جابجایی نقد این حجم از ارز نیز قابل پذیرش نیست.

نجفی منش ادامه داد: دومین پیشنهاد ما، واقعی کردن قیمت پایه صادراتی است. در سال‌های قبل که بازگشت ارز چندان مهم نبود، قیمت محصولات صادراتی ایران در برخی حوزه‌ها بالاتر از عدد واقعی اعلام شده و مشکلی ایجاد نمی‌کرد اما امروز که بحث تعهد ارزی مطرح است، دیگر نمی‌توان با این قیمت‌ها کار کرد و باید نسبت به واقعی سازی آنها اقدام جدی کرد.

وی با اشاره دیگر پیشنهادات مطرح شده، بیان کرد: دو پیشنهاد بعدی کاملا در حوزه‌های اجرایی تعریف می‌شود. ما از سویی درخواست کرده‌ایم با توجه به شرایط خاص به وجود آمده به صادرکنندگان مهلت بیشتری بدهند تا شاید راه جدیدی برای بازگشت ارز پیدا شد و از سوی دیگر خواسته ما این است که گزینه‌های قبل از بین نروند. مثلا واردات در ازای صادرات از سویی به تولیدکنندگانی که مواد اولیه می آورند کمک می‌کرد و از سوی دیگر بخشی از تعهد ارزی صادرکنندگان را نیز از بین می‌برد که این گزینه ها نیز اجرایی نمی‌شوند.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی اعلام کرده بود تا صادرکنندگانی که تعهد ارزی خود از صادرات سال ۱۳۹۸ را تا پایان تیر ماه ایفا نکنند، جریمه شده و کارت بازرگانی آنها تعلیق می‌شود.

بانک مرکزی معتقد است از محل صادرات سال‌های گذشته بیش از ۲۷ میلیارد دلار ارز به کشور بازنگشته و این در حالی است که مسعود خوانساری – رییس اتاق بازرگانی تهران – می‌گوید آمارهای این اتاق این عدد را تایید نمی‌کند.ایسنا

Mr

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false