×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۹ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
چینی‌ها چگونه ترمز کرونا را کشیدند

کرونا ویروس از دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان چین شیوع پیدا کرد و تاکنون ۱۰۶ هزار و ۴۶۷ نفر را درگیر کرده و بالای ۳ هزار تلفات داشته است. این ویروس تاکنون بیش از ۸۰ کشور را آلوده کرده و به ایران نیز وارد شد.

در ایران براساس اعلام وزارت بهداشت، تا ظهر ۱۸ اسفند، کل موارد ابتلای قطعی کروناویروس جدید در کشور ۶۵۶۶ و مجموع موارد فوتی آن  ۱۹۴ تن گزارش شده است.

چینی ها، اما علیرغم اینکه اولین میزبانان این ویروس بودند، توانستند در جریان مقابله با او وضعیت را مدیریت کنند تا جایی که امروز با کاهش تدریجی مبتلایان به این بیماری روبرو هستند و بیمارستان ۱۴۶۱ تخته ای را که به سرعت برای پذیرش بیماران کرونایی سرپا کرده بودند، بستند.

رایزن فرهنگی ایران در چین معتقد است در این مقابله موفق، نقش مردم و همکاری آنها با مسئولان بسیار اثرگذار بوده است.

عباسعلی وفایی، به تدابیر سوی حوزه سلامت چین در برابر کرونا و نیز همراهی مردم چین برای مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان، در نخستین اقدام از سوی دولت چین این شهر قرنطینه شد و هرگونه ورود و خروج به ووهان به عنوان کانون شیوع کرونا ویروس ممنوع اعلام شد.

وی با اشاره به جمعیت ۱۱ میلیون نفری شهر ووهان گفت: با وجود اینکه نزدیک به نیمی از جمعیت ووهان (بالغ بر پنج میلیون نفر) در سال نو چینی از شهر خارج شده و به مسافرت رفته بودند امکان برگشت آنان به ووهان وجود نداشت و آنها به دلیل قرنطینه شدن ووهان نتوانستند به شهر و منازل خود برگردند.

وی به تصمیمات جدی کره از سوی دولت چین برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا گرفته شد اشاره کرد و افزود: طبق آمارهایی که ثبت می شد قریب به ۹۰ درصد مبتلایان به کرونا ویروس و قربانیان این بیماری را جمعیت ساکن در ووهان تشکیل می داد، بر این اساس تمرکز دولت چین بر پیشگیری از شیوع و مقابله با کرونا ویروس در این شهر بود.

رایزن فرهنگی ایران در چین ادامه داد: دولت چین سازوکاری را اتخاذ کرد که هیچ فردی از ووهان خارج نشود چرا که در صورت خروج حتی یک نفر از این شهر دامنه وسیعی از جمعیت این کشور به ویروس کرونا آلوده می‌شدند.

وی الزام به تمکین مردم چین برای قرنطینه خانگی را از دیگر تدابیر اتخاذ شده در این کشور بیان کرد و افزود: ارتباط مناطق شهری در این کشور گسسته شده بود و حتی برخی از خیابان‌ها نیز مسدود شد. به گونه‌ای برای انتقال جمعی از دانشجویان ایرانی مقیم چین به ایران، محدودیت‌های شدیدی اعمال شد و به سختی توانستیم حدود ۷۰ دانشجوی ایرانی را به کشور منتقل کنیم.

وی افزود: دولت چین برای جلوگیری از شیوع این ویروس اقدام به عملی کردن تصمیمات جدی‌تری کرد و در وهله نخست تمامی همایش‌ها و برنامه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و هرگونه تجمع لغو شد و فعالیت تمامی دانشگاه ها و مدارس نیز تعطیل شد و کار تدریس دانشجویان و تحصیل دانش آموزان از طریق برنامه نرم افزاری وی‌چت دنبال شد، همچنین فروشگاه‌های بزرگ و پاساژها و مراکز تجمعی خریدوفروش تعطیل و محدودیت های متعددی در سطوح مختلف اعمال شد و مردم هم برای حفظ سلامت خود از این تصمیمات تمکین کردند.

وفایی افزود: نظیر چنین شرایطی در سایر شهرهای چین و حتی شهر پکن که هنوز آمار مبتلایان در آن به زیر ۵۰ نفر رسیده بود حکفرما بود و تمامی محدودیت‌هایی که در کانون شیوع این بیماری اعمال شده بود در سایر شهرها نظیر پکن، شانگهای و … عملیاتی شد.

وی بیان کرد: فعالیت کارمندان ادارات به صورت دورکاری درآمد و حتی کارکنانی که خارج از شهر پکن بودند حق حضور در محل کار خود را تا دو هفته نداشتند و باید به صورت دورکاری فعالیت می‌کردند. هرگونه ورود و خروج در مجتمع‌های مسکونی و برپایی هرگونه مهمانی و رفت‌وآمد محدود شد. حتی ساکنین مجتمع در هنگام حضور در منزل خویش غربالگری و تب سنجی می شدند و در صورت داشتن علائم کرونا بویژه تب به هیچ عنوان اجازه ورود به مجتمع مسکونی را نداشتند. حتی خودروهایی که وارد مجتمع می شدند ضدعفونی شده و در هنگام استفاده از آسانسور اصول بهداشتی رعایت می شد و از تماس مستقیم خودداری می کردند.

او به انجام حرکات ورزشی در عصرگاهان و در هنگام شب توسط مردم چین به عنوان یک فرهنگ سنتی این کشور اشاره کرد و افزود: معمولا مردم چین با تشکیل جمعیتی افزون بر ۱۰۰ الی ۲۰۰ نفر در پارک ها و مناطق مختلف اقدام به انجام حرکات ورزشی به صورت سنتی می‌کنند و علیرغم اینکه اینکار یک سنت کاملا مرسوم است، در این مدت حتی یک تجمع ورزشی هم تشکیل نشد.

رایزن فرهنگی ایران در چین تصریح کرد: این نوع نگاه و تمکین مردم این کشور موجب شد که در شهر ۲۰ میلیون نفری پکن پایتخت چین تنها ۴۰۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا شوند و فقط سه نفر جان خود را از دست بدهند. به نظر می‌رسد این آمار برای جمعیت ۲۰ میلیون نفری پایتخت این کشور آمار بالایی نیست و اخیرا طبق اعلام رسانه‌های این کشور آمار مبتلایان در پکن و شانگهای و بسیاری از شهرهای دیگر به صفر رسیده است. حتی در شهر ووهان بعنوان خاستگاه و کانون ویروس کرونا کاهش چشمگیری در آمار مبتلایان ایجاد شد تا جائی که یکباره آمار ابتلای روزانه از چهار الی پنج هزار نفر به ۱۲۵ نفر رسید و این نشانگر کنترل شدن و مدیریت این بیماری است.

وی به تعطیلی رستوران‌های چین و جلوگیری از سرایت ویروس از طریق مواد غذایی نیز اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه سرعت شیوع این بیماری در چین کاهش یافته است اما همچنان موضوع تعطیلی اماکن تجمعی ادامه دارد و مردم هم با تمکین به قانون و هشدارهای بهداشتی کرونا را شکست داده‌اند.

او بیان کرد: در بین مردم چین این باور وجود دارد که ویروس کرونا از طریق هوا هم اشاعه پیدا می‌کند و براین اساس از منزل خارج نمی‌شوند و از تردد در خیابان و معابر اجتناب می‌کنند و در صورت لزوم اینکار حتما با پوشش بهداشتی و ماسک انجام می‌شود. آنها حتی خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند. ضمن اینکه عملیات ضدعفونی و ویروس زدایی به طور روزانه انجام می‌شود و حتی کالاهای خریداری شده مردم قبل از اینکه وارد منزل شود حتما باید ضدعفونی و ویروس زدایی شود.

او با تاکید بر اینکه مردم و دولت چین موضوع بیماری ویروس کرونا خیلی جدی گرفتند، اظهار کرد: نوع نگاه دولت چین به کروناویروس و تمکین مردم این کشور نسبت به محدودیت‌هایی که صورت گرفت موجب تحسین سازمان جهانی بهداشت درخصوص نوع مواجهه شد.

وفایی گفت: مهمترین عامل پیشگیری از شیوع این بیماری در این کشور و بویژه در کلانشهرهای چین، عمل دقیق به هشدارهای بهداشتی و پرهیز از حضور در هر تجمعی بود. مردم به موضوع قرنطینه خانگی تمکین کردند و معتقد بودند که در صورت حضور در هرگونه تجمعی قطعا سلامت آنان تهدید شده و آسیب می‌بینند.

وی افزود: ایجاد سرگرمی در منزل و تماشای تلویزیون یا مطالعه کتاب و نیز انجام دور کاری از طریق ارتباط با فضای مجازی رفتاری بود که مردم چین دنبال کردند و توانستند به مقابله با این ویروس بپردازند و این روزها مراحل نهایی این مبارزه را طی می‌کنند.

رایزن فرهنگی ایران در چین که چند روزی است به ایران بازگشته، خطاب به مردم کشورمان گفت: رعایت بهداشت فردی و قرنطینه خانگی و پرهیز از حضور در اجتماعات در مبارزه با کروناویروس امری اجتناب ناپذیر است و مردم نباید موضوع شیوع این بیماری را شوخی تلقی کنند.

وی تصریح کرد: در آموزه های دینی آموخته‌ایم که علاوه بر حفاظت از جسم خودمان نباید اجازه بدهیم سلامت دیگران نیز مورد تهدید قرار بگیرد و از نظر شرعی و دینی آسیب رساندن به همنوعان مذموم قلمداد شده است.

وفایی خطاب به افرادی که قادر به تحمل وضعیت قرنطینه خانگی نیستند، گفت: هیچ چاره‌ای نیست. باید این وضعیت را تا گرم شدن نسبی هوا تحمل کرد تا از این بلا نجات پیدا کنیم. موضوع مهمی که در حال حاضر مطرح است سلامتی مردم بوده و باید برای حفظ سلامتی سخت‌ترین و دشوارترین کارها را انجام داد، گرچه منجر به خستگی روح و روان شود.

وی تصریح کرد: تاکید می‌کنم اگر کار ضروری خارج از منزل ندارید در خانه بمانید چرا که خروج از خانه احتمال انتقال ویروس را در پی خواهد داشت. این ویروس در مراکز درمانی بیشتر است، کمااینکه براساس اعلام وزارت بهداشت ۴۰ درصد مبتلایان با حضور در مراکز درمانی به این بیماری ابتلا پیدا می‌کنند. باید همه دست به دست هم دهیم تا با شکست کرونا اضطراب و دلهره را از بین ببریم.

وی بیان کرد: مردم کشور ما مسلمان بوده و اعتقاد خاصی به نظافت دارند و قطعا با رعایت بهداشت فردی و تلاش‌های مسئولین این ویروس در کشور ما ریشه‌کن خواهد شد.

انتهای پیام

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false