×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳  
true
true
۱۲ فروردین؛ روز جمهوری اسلامی، تاریخچه، نتایج انتخابات و سخنان امام خمینی (ره)

۱۲ فروردین ماه؛ از سال ۵۸ تا کنون روز جمهوری اسلامی نام گرفته است؛ با مطالعه این مطلب می توانید با تاریخچه روز جمهوری اسلامی، نتایج انتخابات و سخنان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در رابطه با روز دوازده فروردین آشنا شوید.

به گزارش پایگاه خبری پژواک لرستان به نقل از خبرگزاری ایمنا، انقلاب اسلامی ایران با رهبری خمینی کبیر (ره) و مجاهدت‌های مردم شریف ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسید تا به عمر طاغوت و استبداد و استکبار در ایران خاتمه دهد. پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷، در روز دوازدهم فروردین کامل شد؛ مردم مسلمان ایران با حضور آگاهانه و متعهدانه در اولین انتخابات آزاد تاریخ ایران، نظام مقدس جمهوری اسلامی را برای اداره کشور انتخاب کردند.

۱۲ فروردین ۱۳۵۸

انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن ۵۷ به پیروزی رسید و امام خمینی (ره) در همان آغازین روزهای پیروزی انقلاب دولت موقت را موظف به برگزاری همه پرسی کردند.

رفراندوم جمهوری اسلامی از ساعت ۸ صبح روز ۱۰ فروردین ماه ۱۳۵۸ در داخل و خارج کشور آغاز و بنا به روایت صادق طباطبایی از روز اول انتخابات ازدحام جمعیت برای شرکت در همه پرسی به حدی بود که پیش از غروب ۱۰ فروردین ۵۸ امام خمینی (ره) دستور به تمدید زمان برگزاری انتخابات دادند. سرانجام علی‌رغم کارشکنی‌ها و مشکلات، رفراندوم جمهوری اسلامی با استقبال بی‌نظیر مردم که اولین انتخابات کاملاً آزاد را در طول حیات ایران را تجربه می‌کردند، برگزار شد و شامگاه ۱۱ فروردین ماه پس از دو روز به پایان رسید. بر طبق منابع شمارش آرا حدود ساعت ۲ بامداد ۱۲ فروردین ماه به پایان رسید.

چند درصد در انتخابات به جمهوری اسلامی رأی دادند؟

همه پرسی نظام جمهوری اسلامی در شامگاه ۱۱ فروردین ماه به پایان رسید و بر طبق منابع حدود ساعت ۱ تا ۲ بامداد ۱۲ فروردین ماه اعلام نتایج انتخابات توسط احمد صدر حاج‌ سید جوادی وزیر وقت کشور صورت پذیرفت؛ نتایج به این صورت بود: واجدان شرایط شرکت در انتخابات ۲۰ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۳۹۱ نفر بودند که این تعداد ۲۰ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۵۹۵ نفر در انتخابات شرکت کردند که با توجه به تعداد شرکت کنندگان حضور ۹۷ و ۳۴ صدم درصدی را در این انتخابات شاهد بوده ایم. با توجه به اینکه تعرفه‌های رأی گیری از دو قسمت “آری” و “نه” تشکیل شده بود هیچگونه رأی سفید و باطله ای از صندوق‌ها خارج نشد.تعداد ۲۰ میلیون و ۲۸۶ هزار و ۳۵۳ رأی “آری” از صندوق‌های رأی خارج شد که نشان از ۹۹ و ۲۴ صدم درصد رای به جمهوری اسلامی بود.تعداد ۱۵۳ هزار و ۷۵۵ رأی “نه” از صندوق‌های رأی خارج شد که نشان از ۷۶ صدم درصد رای به هر آنچه غیر از نظام جمهوری اسلامی بود. استان ایلام با ۱۶۱ هزار و ۹۴۲ رأی “آری” و تنها ۱۶ رأی “نه” با کسب ۹۹ و ۹۹ صدم درصد آرا برای نظام جمهوری اسلامی بالاترین و استان تهران با ۳ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۴۴۹ رأی “آری” با کسب ۹۷ و ۹۴ صدم درصد آرا برای نظام جمهوری اسلامی پایین‌ترین رتبه را به خود اختصاص دادند. همه پرسی نظام جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نیز برگزار شد که از مجموع ۱۳۰ هزار و ۵۱۳ رأی مأخوذه ۱۱۸ هزار و ۶۹ رأی “آری” و ۱۲ هزار و ۴۴۴ رأی “نه” ثبت شد.

چرا ۱۲ فروردین را روز جمهوری اسلامی نامیدند؟

در ۱۲ فروردین ۵۸ ملت غیور و همیشه در صحنه ایران با رأی ۲/۹۸ درصدی خود ساختار سیاسی، اجتماعی ایران را تغییر دادند و پس از ۲۵۰۰ سال نظام جمهوری اسلامی به جای نظام سلطنتی در ایران مستقر شد. به همین دلیل ۱۲ فروردین از آن پس روز «جمهوری اسلامی» نام گرفت.

روز جمهوری اسلامی چه روزی است؟

۱۲ فروردین، روزی است که ملت ایران به جمهوری اسلامی «آری» گفت، آریِ سبزی به نشانه روئیدن، طراوت، شادابی، خرمی و نشانه‌ای از به ثمر رسیدن بذرها و شکفتن آن شکوفه‌ها است. شکوفه آزادی ملت غیور ایران در ۲۲ بهمن ۵۷ کاشته شد و در ۱۲ فروردین ماه ۵۸ در خاک ریشه دوانید.

روز جمهوری اسلامی در کلام مقام معظم رهبری

روز جمهوری اسلامی جزء مهمترین و پر برکت‌ترین و تعیین‌کننده ترین روزهای تاریخ ما است. انقلاب اسلامی ایران موجب ولادت مولود پر برکتی به نام جمهوری اسلامی شد.دوازدهم فروردین روز زنده شدن اسلام است. ۱۲ فروردین سالروز تحقق وعده حق تعالی است. روز ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی است که یکی از مهم‌ترین اعیاد امت ما در میان ایام الله و خاطره‌های انقلاب به حساب می‌آید.

روز جمهوری اسلامی در کلام امام خمینی (ره)

ملت ما باید این روز (دوازدهم فروردین) را زنده نگه دارند. ۱۲ فروردین روز غلبه جنودالله برجنود شیطان است. صبحگاه ۱۲ فروردین که روز نخستین حکومت ا… است، از بزرگترین اعیاد مذهبی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. ۱۲ فروردین روزی است حکومت مستضعفین که حکومت خداست به جای آن نشست. دوازدهم فروردین روز نخستین حکومت ا… است.
۱۲ فروردین روزی که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ سال حکومت طاغوتی فروریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بر بست.

تاریخ روز جمهوری اسلامی ایران

۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ که به نام روز جمهوری اسلامی نامگذاری شده است با ۳ جمادی الاول ۱۳۹۹ قمری و ۱ آوریل ۱۹۷۹ میلادی مصادف بود. ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ دقیقاً ۱۵ هزار و ۳۴۱ روز پس از ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ است. ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ دقیقاً ۲ هزار و ۱۹۱ هفته و چهار روز پس از ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ است. ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ دقیقاً ۵۰۴ ماه پس از ۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ است. روز جمهوری اسلامی در ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ وارد ۴۲ سالگی می‌شود./ انتهای پیام

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false