×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳  
true
true
رحمانی فضلی:همه مقدمات قانونی برگزاری همزمان ۴ انتخابات فراهم می‌شودبه گزارش پایگاه خبری پژواک لرستان/ وزیر کشور در نخستین نشست ستاد هماهنگی انتخابات ۱۴۰۰ با اشاره به مقدمات برگزاری همزمان ۴ انتخابات در بهار ۱۴۰۰، شاخص اصلی وزارت کشور را، اجرای دقیق قانون و امکان سازی برای ایفای نقش حداکثری مردم در تعیین سرنوشت خویش بر شمرد.

به گزارش پایگاه خبری پژواک لرستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، نخستین نشست ستاد هماهنگی انتخابات ۱۴۰۰ با حضور وزیر کشور، معاونین و مدیران ذیربط وزارت کشور برگزار شد.
وزیر کشور در این نشست، پس از استماع گزارش روند تمهید مقدمات انتخابات ۱۴۰۰، با اشاره به برگزاری همزمان ۴ انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه انتخابیه و میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری در دو استان، در خرداد ماه ۱۴۰۰، گفت: همه مقدمات برگزاری انتخابات باید بر اساس برنامه و زمان بندی دقیق قانونی فراهم شود.

رحمانی فضلی با اشاره به اهمیت و آثار بسیار مهم انتخابات ریاست جمهوری در روند توسعه و تعالی کشور، به اهمیت موضوع تحقق مشارکت عمومی فراگیر در انتخابات ۱۴۰۰ اشاره و خاطر نشان کرد: شاخص اصلی وزارت کشور در همه برنامه ریزی های انتخابات، اجرای دقیق قانون و در عین حال، زمینه سازی جلب مشارکت پرشور عمومی و امکان سازی برای ایفای نقش حداکثری مردم در تعیین سرنوشت خویش است. 

وزیر کشور با اشاره به برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۱۳۷۲ شهر و قریب به ۴۰ هزار روستا در سراسر کشور، در بهار ۱۴۰۰، گفت: همزمانی انتخابات شوراها با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مظهر تعمیق و تثبیت مردمسالاری دینی در همه سطوح کشور است و تسهیل و ترغیب به مشارکت آحاد افراد جامعه شهری و روستائی در این انتخابات، از ضرورت های مقطع زمانی پیش رو خواهد بود.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، با اشاره به شرایط شیوع این بیماری و احتمال قوی استمرار شیوع بیماری در زمان برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ دستور داد: از هم اکنون تمام عوامل و مؤلفه های اجرایی انتخابات که می تواند تحت تأثیر شرایط شیوع کرونا، برای مردم در انتخابات ایجاد زحمت نماید، بررسی و برای جبران و رفع اثر آن، در قالب طرح اجرائی مشخصی تدوین و در مسیر قانونی دنبال شود.

وزیر کشور در همین زمینه خاطر نشان کرد: کمیته ای مرکب از نمایندگان شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و وزارت کشور، برای بررسی نحوه برگزاری انتخابات در شرایط شیوع بیماری کرونا تشکیل می شود. این کمیته ضمن بررسی های دقیق قانونی، پیش بینی های اجرائی و حقوقی لازم برای برگزاری انتخابات با رعایت همه پروتکل های بهداشتی و در عین حال با تسهیل و تأمین زمینه های حضور مردم در انتخابات خرداد ماه ۱۴۰۰ را ارائه می کند.

رحمانی فضلی با استفاده به تجربیات موفق وزارت کشور در عرصه انتخابات تمام الکترونیک از جمله در انتخاب اعضای شوراهای اسلامی ۱۳۹ شهر در دوره قبلی انتخابات شوراها، گفت: وزارت کشور آماده است با برگزاری مراحل اخذ و شمارش آرای انتخابات شوراها در کلان شهرها، کار انتخابات را برای مردم و اعضای پر تلاش شعب اخذ رأی تسهیل و موانع اجرای پروتکل های بهداشتی را رفع کند.

رئیس شورای امنیت کشور، موضوع پراهمیت شفافیت منابع مالی انتخابات را از دیگر رویکردهای  وزارت کشور در انتخابات بهار ۱۴۰۰ برشمرد و خاطر نشان کرد: در چارچوب ترتیبات قانونی موجود، وزارت کشور از همه اختیارات و ظرفیت های موجود، برای نیل به شفافیت منابع مالی انتخابات استفاده خواهد کرد.

رحمانی فضلی ضمن اشاره به طرح های متعدد اصلاح قوانین انتخابات در مجلس شورای اسلامی، با تأکید مجدد بر اولویت بررسی لایحه جامع انتخابات و مخالفت دولت و وزارت کشور با اقدامات پراکنده در این خصوص، تصریح کرد: تکلیف زمان برگزاری انتخابات طبق قانون معین شده است و هرگونه اقدام که اجرای انتخابات در طبق برنامه زمان بندی قانونی را خدشه دار کند، نمی تواند برای انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، موضوعیت داشته باشد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا به برنامه ریزی برگزاری آموزش های مجریان انتخابات در زمستان سال جاری، اشاره کرد و گفت: توجه گسترده به موضوع آموزش مجریان انتخابات از عوامل موفقیت روند اجرایی انتخابات در دوره های اخیر است و همین اهتمام بایستی در انتخابات پیش رو بطور جدی و البته با اولویت های آموزش های غیر حضوری و الکترونیک برای حفظ سلامت مجریان انتخابات، دنبال شود.

رحمانی فضلی، هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور را دارای اهمیت برشمرد و تصریح کرد: زمینه سازی برای رفع هرگونه مانعِ پیشِ رویِ مشارکتِ هموطنان در انتخابات ۱۴۰۰ در هر جای از جهان، مورد توجه ویژه وزارت کشور است و اقدامات لازم برای این مهم، با هماهنگی وزارت امور خارجه در چارچوب ترتیبات قانونی دنبال می شود.

وزیر کشور ابراز  امیدوای کرد، با حضور همه سلایق و جریان های قانونی در انتخابات ۱۴۰۰، و حضور پر شور مردم، گام بلند دیگری در مسیر پیشرفت ایران اسلامی برداشته شود.منبع :فارس/‌Mr

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false